Totalizators darba vietās un draugu vidū            

Ikdienā mēs esam pieraduši ar vārdu totalizators saprast institucionalizētu likmju likšanas un laimestu sadalīšanas sistēmu, ko veic licencēti bukmeikeri vai citas institūcijas, kas nodrošina minēto pakalpojumu profesionāli. Tomēr, tāpat kā jebkurš sporta veids, tāpat arī totalizators sākās no pašu cilvēku iniciatīvas, nevis tika piedāvāts kā pakalpojums. Likmju likšanas tradīcija uz dažādiem sporta veidiem sākās ļoti vienkārši – cilvēkiem vienkārši šķita interesanti laimēt naudu, kad viņiem bija pārliecība par savas izvēles pareizību un viņi vēlējās no tā iegūt. Tā aizsākās totalizators – to savā starpā aizsāka pavisam mazas cilvēku grupas.

Tomēr neskatoties uz to, ka sporta totalizators mūsdienās ir ļoti liela industrija un lielākā daļa cilvēki ar šo vārdu saprot tieši likmju likšanas vietas un interneta vietnes, kur ar mazu ieguldījumu liels daudzums cilvēki riskē liela laimesta dēļ, joprojām ļoti populāri ir mazie savstarpējie totalizatori. Piemēram, vidēji mazā darba vietā, kurā strādā 10 cilvēki, 5 ir ļoti aktīvi ledus hokeja fani. Hokeja pasaules čempionāts norisinās katru gadu un kolēģi savā starpā ir uzsākuši likt likmes, kura komanda iegūs godalgotās vietas un kuru vietu čempionāta beigās iegūs Latvijas komanda. Kad čempionāts jau ir sācies, visi kolēģi ir uzlikuši likmes savā starpā un atliek tikai gaidīt čempionāta rezultātus. Tāpat savu mazo totalizatoru kolēģi varētu rīkot arī par katras spēles iznākumu pirms tā sākuma.

Starpība starp lieliem un institucionalizētiem totalizatoriem un šādām mazām grupām, kas savstarpēji vienojas un liek likmes ir, ka neviens no šī procesa visbiežāk nepelna un aktivitātes mērķis ir vienkārši labi pavadīt laiku. Mūsdienu totalizatoros apgrozās ļoti lielas naudas summas un to mērķis ir organizēt spēles ar nolūku no tā nopelnīt un veidot biznesu. Daudzi cilvēki tomēr joprojām grib izjust koleģiālo konkurenci un to nedara peļņas pēc, tāpēc labāk izvēlas likmes likt mazā cilvēku lokā, kas nodrošina totalizatora pieredzi, tam neatņemot jautro un koleģiālo procesa daļu.